۳DMax و Vray

تری دی مکس، نرم افزاری حرفه ای برای انجام طراحی های سه بعدی می باشد که از آن می توان در زمینه های گوناگون استفاده کرد.

این نرم افزار برای ایجاد متریال و مدلینگ استفاده می شود که در نهایت با رندرگیری می توان شبیه سازی  یک طرح قبل از ایجاد را به صورت کاملا طبیعی مشاهده کرد.

مدلینگ (مدلسازی یا سه بعدی سازی): که به آن تری دی (۳D) هم می گویند، همان روند تبدیل یک تصویر دو بعدی به سه بعدی است. مثلا شما یک نقشه ساختمانی دارید، ابتدا به دیوار هایش ارتفاع می دهید،بعد شکل در و پنجره و سقف را می سازید، نهایتا با نرم افزار می توانید داخل اتاق ها را ببینید. (یعنی یک نقشه دو بعدی را تبدیل به یک ساختمان  سه بعدی کردید)

متریال (مصالح): منظور این است که وقتی موضوعی را سه بعدی می کنید، بعد از آن جنس اجزا را تعیین کنید. مثلا دیوار ها از چه جنسی باشند.(به عنوان مثال به دیوارها رنگ یا گچ یا کاغذ دیواری و … اضافه می کنید)

رندر (رندرینگ): وقتی یک شی را سه بعدی کردید و به آن متریال و نور اضافه کردید نوبت به آن می رسد که نرم افزار شروع به شبیه سازی کند. (یعنی شی را به واقعیت نزدیک کند)

تری دی مکس درهر زمینه ای قوی است بجز بحث نورپردازی صحنه ها (هم سرعتش و هم کیفیت پایین نورش باعث می شود که عکس ها یا انیمیشن های تولیدی، به واقعیت آنچنان نزدیک نباشند) . برای جبران این ضعف، یک نرم افزار تکمیلی (پلاگین) به نام وی ری Vray ) برای آن طراحی شده است که بعد از نصب کردن تری دی مکس، روی تری دی مکس نصب می شود . در واقع وی ری یک نرم افزار جانبی (پلاگین) برای تری دی مکس است که ضعف در کیفیت و سرعت نورپردازی تری دی مکس را تقویت می کند.

کاربرد

مدل کردن (سه بعدی سازی)، ساخت انیمیشن، بازی و عکس.

مورد استفاده برای رشته های :

  • طراحی داخلی
  • معماری
  • انیمیشن

معماری : برای سه بُعدی کردن نقشه ها و طراحی داخلی استفاده می شود.

انیمیشن: استفاده در جلوه های ویژه سینمایی می باشد جلوه های ویژه تری دی مکس این امکان را به این نرم افزار داده است تا در خیلی از پروژهای سینمایی و فیلم های مشهوری که شما نام آنرا حتما شنیده اید استفاده شود فیلم های مشهوری مانند : آواتار ، ۲۰۱۲ ، ترانسفورمر (تبدیل شوندگان) ، مرد عنکبوتی  و…

مهمترین کاربرد تری دی مکس استفاده ی آن در زمینه پویا نمایی یا انیمیشن است که با کمک آن جدیدترین انیمیشن ها ساخته می شوند .

مخاطبان دوره

دانشجویان رشته های معماری-کامپیوتر- انیمیشن سازی و همه علاقمندان

 

همچنین ببینید

SolidWorks

این نرم افزار یک نرم‌افزار مهندسی طراحی به کمک رایانه است و توسط شرکت فرانسوِی دسالت سیستمز …

آموزشگاه صبا پردازش

با عضویت در کانال ما از جدیدترین اطلاع رسانی های سایت با خبر شوید

پیوستن به کانال
بستن